Podrobné info jachtaření a potápění Elba a Chorvatsko 2024

 

Nejprve bych chtěl všem poděkovat za spolupráci v sezóně 2024. Byla to již naše 26. sezóna .

 

Jachtaření a potápění  San Vincenzo - Elba - Capraia -  s možností plavby na Korsiku.

Nebo jachtaření bez potápění v Chorvatsku Rogoznica - Vis - Hvar - Brač - Šolta - Lastovo - Korčula - Trogir 

Navrhované termíny Elba jachtaření a potápění:

1) 18. až 25. května 2024 volno

 

2)   7. až 14. září 2024 volno

3) 14. až 21. září 2024 volno

4) 21. až 28. září 2024 volno

5) 28. září až 5. října 2024  SO42 obsazeno Oli. Cena za osobu 13900,- (osoba sleva za včasný nájem)

6)   5. až 12. října 2024 SO42 dvě volná místa Cena za osobu 14900,- 

 

termíny vždy od soboty do soboty v průběhu celého roku

 

San Vincenzo Itálie - Elba- Capraia jachtaření a potápění v roce 2024

Informace k jachtaření a potápění na Elbě a Capraie s možností plavby na Korsiku v okolí Bastie. Plán se upravuje dle počasí a potápění.

Loď Sun Odyssey 42i pro 8 lidí.

Možnost půjčení výstroje na potápění.

Možnost kurzu CMAS.

Rezervujte prosím včas  !!! - sleva 

                       Domovský přístav Marina San Vincenzo. Je to kousek od Piombina. Odjezd je vždy den před pronájmem pátek večer, vlastní dopravou, samozřejmě po domluvě s celou posádkou společný. Pokud se ztratíme tak sraz na místě v sobotu 14:00 hodin uvnitř přístavu u benzínové stanice je to až u moře při výjezdu z přístavu. Hlídané a placené parkoviště za 10€ na noc hned u lodi. Doprava kapitána zdarma - hradí posádka (v praxí někdo mě odveze tam někdo zase zpátky). Pokud beru svoje vozidlo dopravu hradí posádka vozidla - pouze náklady na benzín a dálniční poplatky.

             Stravu: si zajišťuje každý sám popř. po domluvě společné vaření. Nakupte každý jen lehce pro sebe. S jídlem to nepřehánějte vše se dá v Itálii dokoupit a není to drahé. Pro kapitána nemusíte vařit - stravuji se sám. Příklad cen na Elbě pizza cca 5€, řízek 8€, ryba 20€, kafe a croasan 2€.

 Pak následuje nalodění a odplutí na Elbu popř. noc v domovském přístavu - zdarma. Potápění asi jeden až dva ponory denně (podle vás a POČASÍ!!!). Každý večer stání v přístavu (popřípadě v zátoce na kotvě). Vybereme 50€ od každého na lodní kasu (nafta a poplatky za stání v přístavech). 

Potápění si budete organizovat podle sebe. Ukáži vám mapu lokalit a jejich popis včetně proudů, hloubek. Nezapomenout průkazy a deníky
potápěčů, pojištění (i na potápění to záleží na vás). Do Itálie můžete i na OP. Foukání si budeme zajišťovat  v přístavech cca 10 € za láhev. Lahve musí být otestované, stáří testu 2 roky - pro It.           

Loď  Sun Odyssey. Na lodi jsou 3 x dvoulůžkové kajuty a dva spí v salonku. Na spaní sebou spacáky. A pokud chcete nějaké prostěradlo pod sebe. Komplet vybavená kuchyně, velká lednice,  WC a sprcha s teplou vodou. El. 220 V funguje jen v přístavech pokud se napojíme na el. Mapy, GPS, ukazatel hloubky, rychlosti, směru a síly větru. Motor nafta, dvě plachty. Rychlost lodě na motor 6 kn, na plachty i 9 kn. Spotřeba 3,5 l na hodinu. Nádrž 120 l nafty  a 300 l vody. Vodu dotankujeme v přístavech, není vhodná na pití. Záchranné prostředky, vysílačka, rádio CD.

 Úložné prostory v kokpitu lodi jsou omezené velikostí a hmotností zavazadel !!! JINDE NA LODI NENÍ NA VÝSTROJ MÍSTO!!! Prosím, zvažte každý velikost svého přístroje a pokud není nutné 2 x 12 na ponory které plánujete, zvolte raději přístroj menší  2 x 7 nebo 1 x 15 či 1 x 12. 

 Návrat do mariny den před ukončení nájmu v pátek do 17:00 hod. V sobotu do 07:00 musí být loď vyklizená a připravená k předání. Nikdo se už na lodi nesmí zdržovat.

 V ceně kterou platíte na osobu je zahrnuto. Cena lodi, povinný úklid Italskou firmou, cena za služby kapitán vztahující se k řízení lodě a zodpovědnost. Na loď skládám kauci cca 3000€ . Za poškození (např. zlomený salónní stolek v opilosti, a rozsekání lodi potápěčskou výstrojí, střelba signálních raket. atd.) a ztrátu vybavení lodě (např. dalekohled přes palubu) si každý nese zodpovědnost sám a sám si též u Italů uhradí. V lodi je zákaz kouření!!! Kouřit lze jen na palubě.

 Nezapomenout: spacáky, pojištění, oblečení odolné větru a dešti, obuv s bílou podrážkou (nesmí dělat čmouhy po palubě), čelovku pokud máte, oblečení a teplé počasí nechám na vás, plavky, jídlo na týden a pití. Stravu lze organizovat společně. Lze dokoupit i v Itálii. Je to ale trochu dražší. CD které chcete poslouchat.

 Na lodi je možné absolvovat některý z potápěčských kurzů CMAS nebo již započaté kurzy na lodi dokončit. Pro potápěče kteří nevlastní svoji výstroj mohu zapůjčit výstroj kompletní cena 850,- Kč /osoba/den (od dne zapůjčení do dne vrácení). Půjčení výstroj zdarma pro je absolventy kurzu CMAS během akce a dále záleží na domluvě - věrnostní sleva.

 Info Martin Aišman Mobil. 606 339 292

 

Mapa do Salivoli. San Vincenzo je kousek nad. 
Joomla!®. XHTML and CSS.

Buy Augmentin online

The most precious thing in people’s life is their health. A healthy man is able to live, work, have a fun and enjoy life. It is very important to take care about health and to struggle with problems and diseases. There are many diseases, viral and bacterial. Bacterial diseases are very widespread and people often seek for an effective way of treatment these diseases. The microscopic bacterium is a small organism that lives in the human body and quantity of bacteria approximately the same for a healthy man, but if there are some malfunctions, weak immune system, additional bacteria that have come from outside then there a disease occurs. Bacteria begin to multiply, increasing their numbers. Bacteria feed nutrients to our body, devouring the tissues and organs, poisons the body by its waste products. The only fast effective drugs that can reduce the number of bacteria to the desired or to destroy all harmful bacteria are antibiotics. It was discovered almost one hundred years ago and when it was put into mass production, people found their salvation in these pills. Only antibiotics can effectively help in the fight against bacterial diseases. But there are many kinds of them. Some are effective against one type of bacteria, and some are effective in struggling against another type. That’s why it is important to identify the name of bacteria that evoked the disease and then to choose appropriate antibiotic. One of the most widespread antibiotics is Augmentin. Doctors often prescribe Augmentin for their patients as one of the most effective drug that’s why people often buy Augmentin pills and have their effective treatment.

Where to buy Augmentin? buy zoloft canada This drug is known and widespread that’s why it is possible to find Augmentin in classic drugstores. But most clever buyers prefer buying Augmentin online. Online purchasing incredibly quickly became popular, and many people prefer online shopping more and more every day. Because it is fast and easy, without additional movements, only with a help of computer and net, it is possible to make a purchase and to get delivery of ordered goods right to a home. The same is for medicines. Another question is the price. Online stores usually provide cheaper prices then in classic pharmacy stores; it is another very important reason, why people choose online purchasing. Now you are in our online store and we are glad to say welcome. Here you can buy Augmentin. It is very good that you’ve found us because we have the most bargain price and quality service. We are often chosen online store as we provide quality, certified and effective drug, you can buy safe Augmentin and have fast and effective treatment of bacterial diseases.

Where to buy Augmentin online without prescription

Amoxicillin is a semisynthetic antibiotic with a broad spectrum of antibacterial activity against many gram-positive and gram-negative microorganisms. Very often when doctors cannot identify kind of harmful bacteria, they choose for treatment antibiotic with broad spectrum of activity.

How to buy Augmentin? Our site is intuitive and informative; here you can easily find necessary icons that will help you to order Augmentin. Add it into the virtual basket for purchasing, specify the necessary quantity of pills and address of delivery, then confirm your order and be sure you will wait for your order not for a long because we provide quality service and do our best to make the fast delivery. If you want to know more, you can get information from our online experts-consultants. They will help you in any time of day and night. They are always online and available for every client who is interested in being free from bacterial diseases fast and effectively. In some pharmacy stores, sellers can ask for a prescription, here you can buy Augmentin without a prescription; we need your desire to be treated and recommend you to fallow instruction that is applied with the drug and to fallow doctor's recommendations.

Our online store works in many countries, we fulfill worldwide delivery and make our cheap Augmentin closer to people who want to save their money.buy xenical canada Thus, people often try to order cheap Augmentin and chose our online store as the store with the most reasonable and affordable price. Also, we have warehouses in several countries and there is fast delivery during 24 hours is available. Buy Augmentin in USA, get your order fast and start treatment without delay.

Augmentin is effective for many infectious diseases, such as upper respiratory tract infections, tonsillitis, sinusitis, otitis media, including recurrent diseases. It is effectively struggle with chronic bronchitis, pneumonia, cystitis, urethritis, pyelonephritis, infections of the skin and soft tissues bone and joint infections, including osteomyelitis, dental infections, and many others. As you see Augmentin has a really wide spectrum of action and its dosage depends on and duration of treatment depends on the particular case, read the instruction or have a consultation with your doctor. Buy Augmentin in UK and be healthy. You shouldn’t endure all painful symptoms as it can lead to other complications. In the case of bacterial diseases very important is fast treatment. Buy Augmentin in Canada and fallow the instruction in taking pills, but remember main rule of treatment by antibiotics: you should take a pill of probiotic an hour after taking a pill of antibiotic. It is important in order not to disrupt the intestinal microflora. Fallow our updates and don’t miss the opportunity to buy discount Augmentin, we turn on different promos, thus everyone can get extra benefit in buying Augmentin.

Here is the opportunity to buy Generic Augmentin. It is an analogue drug with similar components and effectiveness, but with another manufacturer and name, it may cost cheaper, if you wish, you can ask our consultants to choose appropriate analogue for you.

Purchase Augmentin and get fast delivery in convenient time for you right to your pointed address.

Reviews:

online levitra sales